And real saffron can cost you over $10,000 per kilogram. Sought after for thousands of years as a spice, a dye, and a medicine, you need over 150 flowers to make just 1 gram of saffron.
What you do with it: Saffron is a flowering plant that can be used in natural remedies for everything from depression to menstrual cycles. Cost: $35 per gram or $1,000 per ounce. What you do with ...
Some results have been hidden because they may be inaccessible to you
Show inaccessible results