Curious about the saffron price? Just one ounce of saffron can cost as much as 30 American dollars. Saffron is often counterfeited due to its high value and sold as a mix of marigold and safflower.
And real saffron can cost you over $10,000 per kilogram. Sought after for thousands of years as a spice, a dye, and a medicine, you need over 150 flowers to make just 1 gram of saffron.
But what exactly is saffron? And why is one ounce of this spice — plucked ... commanding a wholesale price of up to $10,000 per pound. In 2022, scientists dated the earliest signs of saffron ...
And each flower has three red stigmas — that's the saffron. Ghalehgolabbehbahani: The yield of saffron is really low. You have to hire a lot of laborers to harvest 4 pounds of saffron per acre.